Nya produkter
HYDRAULCYLINDER MONO 30/25-350
| TEKNISKA DATA | |
| Retur eller byte: | 14 dagar |
| Garanti: | 2 år |
| Max. tryck: | 250 bar |
| Max. hastighet: | 0,5 m/s |
| Cylinderutvidgningskraft (250 bar): | 1,25 ton |
| Cylinderutvidgningskraft (180 bar): | 0,9 ton |
| Kolvens innerdiameter: | 30 mm |
| Kolvstångsdiameter: | 25 mm |
| Slaglängd för hydraulcylinder: | 350 mm |
| Vikt: | 3,6 kg |
MÅTT

| Kod | HYDRAULIC CYLINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14403 | 30/25-100 | 100 | 190 → 290 |
| 14404 | 30/25-150 | 150 | 240 → 390 |
| 14405 | 30/25-200 | 200 | 290 → 490 |
| 14406 | 30/25-250 | 250 | 340 → 590 |
| 14407 | 30/25-300 | 300 | 390 → 690 |
| 14408 | 30/25-350 | 350 | 440 → 790 |
| 14409 | 30/25-400 | 400 | 490 → 890 |
| 14410 | 30/25-450 | 450 | 540 → -990 |
| 14411 | 30/25-500 | 500 | 590 → 1090 |
Hydraulcylindrar MONO
En hydraulcylinder omvandlar hydraulisk energi till linjär kraft och resulterande rörelse. De fungerar enligt Pascals lag och utnyttjar kraften som genereras av trycket från en instängd vätska – olja. När hydraulvätska pumpas till ena sidan av cylindern, trycker den på kolven och skapar en linjär rörelse.
Våra MONO hydraulcylindrar representerar pålitlig kraft i en riktning.
Enkelverkande hydraulcylindrar är designade för att leverera pålitlig och kontrollerad kraft i en riktning – idealiska för lyft, pressning, lutning eller klämning, där gravitation eller en yttre kraft återför stången till dess ursprungliga position.
Huvudfunktioner:
- Enkel och robust konstruktion
- Automatisk återdragning med hjälp av yttre kraft eller gravitation
- Låga underhållskostnader och lång livslängd
- Tillgängliga i olika slaglängder och kolv- eller stångdiametrar
Enkelverkande hydraulcylindrar används inom flera industrier, inklusive jordbruk, maskinteknik, byggnation, skeppsbyggnad, energi, livsmedelsindustrin och fordonsindustrin.





