Nya produkter
HYDRAULCYLINDER MONO 30/25-150
| TEKNISKA DATA | |
| Retur eller byte: | 14 dagar |
| Garanti: | 2 år |
| Max. tryck: | 250 bar |
| Max. hastighet: | 0,5 m/s |
| Cylinder expansionskraft (250 bar): | 1,25 ton |
| Cylinder expansionskraft (180 bar): | 0,9 ton |
| Kolvens innerdiameter: | 30 mm |
| Kolvstångens diameter: | 25 mm |
| Slaglängd för hydraulcylindern: | 150 mm |
| Vikt: | 2 kg |
MÅTT

| Kod | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14403 | 30/25-100 | 100 | 190 → 290 |
| 14404 | 30/25-150 | 150 | 240 → 390 |
| 14405 | 30/25-200 | 200 | 290 → 490 |
| 14406 | 30/25-250 | 250 | 340 → 590 |
| 14407 | 30/25-300 | 300 | 390 → 690 |
| 14408 | 30/25-350 | 350 | 440 → 790 |
| 14409 | 30/25-400 | 400 | 490 → 890 |
| 14410 | 30/25-450 | 450 | 540 → -990 |
| 14411 | 30/25-500 | 500 | 590 → 1090 |
Hydraulcylindrar MONO
En hydraulisk cylinder omvandlar hydraulisk energi till linjär kraft och därmed rörelse. De fungerar baserat på Pascals lag och utnyttjar kraften som genereras av trycket från en begränsad vätska – olja. När hydraulvätska pumpas till ena sidan av cylindern, trycker den på kolven och skapar linjär rörelse.
Våra MONO hydraulcylindrar representerar pålitlig kraft i en riktning.
Enkelverkande hydraulcylindrar är utformade för att leverera pålitlig och kontrollerad kraft i en riktning – idealiska för lyft, pressning, lutning eller klämning, där gravitation eller en extern kraft återför stången till dess ursprungliga position.
Huvudegenskaper:
- Enkel och robust konstruktion
- Automatisk återdragning med hjälp av extern kraft eller gravitation
- Låga underhållskostnader och lång livslängd
- Finns i olika slaglängder och kolv- eller stångdiametrar
Enkelverkande hydraulcylindrar används i olika branscher, inklusive jordbruk, maskinteknik, byggnation, varvsindustri, energi, livsmedelsindustri och fordonsindustri.





