Nya produkter
HYDRAULCYLINDER MONO 30/25-100
| TEKNISKA DATA | |
| Retur eller byte: | 14 dagar |
| Garanti: | 2 år |
| Max. tryck: | 250 bar |
| Max. hastighet: | 0,5 m/s |
| Cylinderutvecklingskraft (250 bar): | 1,25 ton |
| Cylinderutvecklingskraft (180 bar): | 0,9 ton |
| Kolvens innerdiameter: | 30 mm |
| Kolvstångsdiameter: | 25 mm |
| Slaglängd för hydraulcylinder: | 100 mm |
| Vikt: | 1,6 kg |
MÅTT

| Kod | HYDRAULCILINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14403 | 30/25-100 | 100 | 190 → 290 |
| 14404 | 30/25-150 | 150 | 240 → 390 |
| 14405 | 30/25-200 | 200 | 290 → 490 |
| 14406 | 30/25-250 | 250 | 340 → 590 |
| 14407 | 30/25-300 | 300 | 390 → 690 |
| 14408 | 30/25-350 | 350 | 440 → 790 |
| 14409 | 30/25-400 | 400 | 490 → 890 |
| 14410 | 30/25-450 | 450 | 540 → -990 |
| 14411 | 30/25-500 | 500 | 590 → 1090 |
Hydraulcylindrar MONO
En hydraulcylinder omvandlar hydraulisk energi till linjär kraft och därmed till rörelse. De fungerar enligt Pascals lag och använder den kraft som genereras av trycket från en förseglad vätska – olja. När hydraulvätska pumpas till ena sidan av cylindern trycker den på kolven, vilket skapar linjär rörelse.
Våra MONO hydraulcylindrar representerar pålitlig kraft i en riktning.
Enkelverkande hydraulcylindrar är designade för att leverera pålitlig och kontrollerad kraft i en riktning – idealiska för lyft, pressning, tippning eller klämning där gravitation eller en extern kraft återför stången till dess ursprungliga position.
Viktiga egenskaper:
- Enkel och robust konstruktion
- Automatisk återgång med hjälp av extern kraft eller gravitation
- Låga underhållskostnader och lång livslängd
- Finns i olika slaglängder samt kolv- eller stångdiametrar
Enkelverkande hydraulcylindrar används inom många industrier, inklusive jordbruk, maskinteknik, bygg, varvsindustri, energi, livsmedelsindustri och fordonsindustri.





