Nya produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 60/50-800
| TEKNISKA DATA | |
| Retur eller byte: | 14 dagar |
| Garanti: | 2 år |
| Max. tryck: | 250 bar |
| Max. hastighet: | 0,5 m/s |
| Cylinderutrymning kraft (250 bar): | 4,91 ton |
| Cylinderutrymning kraft (180 bar): | 3,53 ton |
| Kolvens innerdiameter: | 60 mm |
| Kolvstångdiameter: | 50 mm |
| Slaglängd för hydraulcylindern: | 800 mm |
| Vikt: | 20,6 kg |
MÅTT

| Kod | HYDRAULCILINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14442 | 60/50-100 | 100 | 260 → 360 |
| 14443 | 60/50-150 | 150 | 310 → 460 |
| 14444 | 60/50-200 | 200 | 360 → 560 |
| 14445 | 60/50-250 | 250 | 410 → 660 |
| 14446 | 60/50-300 | 300 | 460 → 760 |
| 14447 | 60/50-350 | 350 | 510 → 860 |
| 14448 | 60/50-400 | 400 | 560 → 960 |
| 14449 | 60/50-450 | 450 | 610 → 1060 |
| 14450 | 60/50-500 | 500 | 660 → 1160 |
| 14451 | 60/50-550 | 550 | 710 → 1260 |
| 14452 | 60/50-600 | 600 | 760 → 1360 |
| 14453 | 60/50-700 | 700 | 860 → 1560 |
| 14454 | 60/50-800 | 800 | 960 → 1760 |
| 14455 | 60/50-900 | 900 | 1060 → 1960 |
| 14456 | 60/50-1000 | 1000 | 1160 → 2160 |
Hydraulcylindrar MONO
En hydraulcylinder omvandlar hydraulisk energi till linjär kraft och därigenom rörelse. De fungerar enligt Pascals lag och utnyttjar kraften som genereras av trycket från en innesluten vätska - olja. När hydraulvätska pumpas till ena sidan av cylindern trycker den på kolven och skapar en linjär rörelse.
Våra MONO-hydraulcylindrar representerar pålitlig kraft i en riktning.
Enkelverkande hydraulcylindrar är designade för att leverera pålitlig och kontrollerad kraft i en riktning – idealiskt för lyft, pressning, lutning eller klämning, där tyngdkraft eller en yttre kraft återför stången till dess ursprungliga position.
Huvudfunktioner:
- Enkel och robust konstruktion
- Automatisk återdragning med hjälp av yttre kraft eller tyngdkraft
- Låga underhållskostnader och lång livslängd
- Finns i olika slaglängder samt kolv- eller stångdiametrar
Enkelverkande hydraulcylindrar används inom olika industrier, inklusive jordbruk, maskinteknik, byggnation, varvsindustri, energisektorn, livsmedelsindustrin och fordonsindustrin.





