Nya produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 60/50-150
| TEKNISKA DATA | |
| Retur eller byte: | 14 dagar |
| Garanti: | 2 år |
| Max. tryck: | 250 bar |
| Max. hastighet: | 0,5 m/s |
| Cylinderutvidgningskraft (250 bar): | 4,91 ton |
| Cylinderutvidgningskraft (180 bar): | 3,53 ton |
| Kolvens innerdiameter: | 60 mm |
| Kolvstångens diameter: | 50 mm |
| Slaglängd för hydraulcylinder: | 150 mm |
| Vikt: | 7,8 kg |
MÅTT

| Kod | HYDRAULCYLINDER MONO | D (cylinderslag) | E |
| mm | |||
| 14442 | 60/50-100 | 100 | 260 → 360 |
| 14443 | 60/50-150 | 150 | 310 → 460 |
| 14444 | 60/50-200 | 200 | 360 → 560 |
| 14445 | 60/50-250 | 250 | 410 → 660 |
| 14446 | 60/50-300 | 300 | 460 → 760 |
| 14447 | 60/50-350 | 350 | 510 → 860 |
| 14448 | 60/50-400 | 400 | 560 → 960 |
| 14449 | 60/50-450 | 450 | 610 → 1060 |
| 14450 | 60/50-500 | 500 | 660 → 1160 |
| 14451 | 60/50-550 | 550 | 710 → 1260 |
| 14452 | 60/50-600 | 600 | 760 → 1360 |
| 14453 | 60/50-700 | 700 | 860 → 1560 |
| 14454 | 60/50-800 | 800 | 960 → 1760 |
| 14455 | 60/50-900 | 900 | 1060 → 1960 |
| 14456 | 60/50-1000 | 1000 | 1160 → 2160 |
Hydraulcylindrar MONO
En hydraulcylinder omvandlar hydraulisk energi till linjär kraft och därigenom ett rörelseförlopp. De fungerar enligt Pascals lag och utnyttjar den kraft som genereras av trycket från en innesluten vätska - olja. När hydraulvätska pumpas till ena sidan av cylindern trycker den på kolven och skapar en linjär rörelse.
Våra MONO hydraulcylindrar representerar pålitlig kraft i en riktning.
Enkelverkande hydraulcylindrar är utformade för att leverera pålitlig och kontrollerad kraft i en riktning – idealiska för lyft, pressning, lutning eller klämning, där gravitation eller en extern kraft återför stången till dess ursprungliga position.
Viktiga egenskaper:
- Enkel och robust konstruktion
- Automatisk återdragning med hjälp av extern kraft eller gravitation
- Låga underhållskostnader och lång livslängd
- Finns i olika slaglängder samt kolv- eller stångdiametrar
Enkelverkande hydraulcylindrar används inom olika branscher, inklusive jordbruk, maskinteknik, byggindustrin, varvsindustrin, energisektorn, livsmedelsindustrin och fordonsindustrin.





