Produse Noi
CILINDRU HIDRAULIC MONO 50/40-300
| DATE TEHNICE | |
| Returnare sau schimb: | 14 zile |
| Garanție: | 2 ani |
| Presiune maximă: | 250 bar |
| Viteză maximă: | 0,5 m/s |
| Forța de expansiune a cilindrului (250 bar): | 3,14 tone |
| Forța de expansiune a cilindrului (180 bar): | 2,26 tone |
| Diametrul interior al pistonului: | 50 mm |
| Diametrul tijei pistonului: | 40 mm |
| Cursa cilindrului hidraulic: | 300 mm |
| Greutate: | 7,5 kg |
DIMENSIUNI

| Cod | Cilindru | D (cursa) | E |
| mm | |||
| 14427 | 50/40-100 | 100 | 230 → 330 |
| 14428 | 50/40-150 | 150 | 280 → 430 |
| 14429 | 50/40-200 | 200 | 330 → 530 |
| 14430 | 50/40-250 | 250 | 380 → 630 |
| 14431 | 50/40-300 | 300 | 430 → 730 |
| 14432 | 50/40-350 | 350 | 480 → 830 |
| 14433 | 50/40-400 | 400 | 530 → 930 |
| 14434 | 50/40-450 | 450 | 580 → 1030 |
| 14435 | 50/40-500 | 500 | 630 → 1130 |
| 14436 | 50/40-550 | 550 | 680 → 1230 |
| 14437 | 50/40-600 | 600 | 730 → 1330 |
| 14438 | 50/40-700 | 700 | 830 → 1530 |
| 14439 | 50/40-800 | 800 | 930 → 1730 |
| 14440 | 50/40-900 | 900 | 1030 → 1930 |
| 14441 | 50/40-1000 | 1000 | 1130 → 2130 |
Cilindri hidraulici MONO
Un cilindru hidraulic convertește energia hidraulică în forță liniară și mișcare rezultată. Funcționează pe baza legii lui Pascal și utilizează forța generată de presiunea unui fluid închis – ulei. Când fluidul hidraulic este pompat către o parte a cilindrului, împinge pistonul, creând mișcare liniară.
Cilindrii hidraulici MONO reprezintă o putere fiabilă într-o singură direcție.
Cilindrii hidraulici cu acțiune simplă sunt proiectați să ofere o forță controlată și de încredere într-o singură direcție – ideali pentru ridicare, presare, înclinare sau fixare, unde gravitația sau o forță externă readuce tija în poziția inițială.
Caracteristici principale:
- Construcție simplă și robustă
- Retragere automată utilizând forța externă sau gravitația
- Costuri reduse de întreținere și durată lungă de viață
- Disponibili în diferite lungimi de cursă și diametre ale pistonului sau tijei
Cilindrii hidraulici cu acțiune simplă sunt utilizați în diverse industrii, inclusiv agricultură, inginerie mecanică, construcții, construcții navale, energie, industria alimentară și industria auto.





